کد خبر: 335395
۰
۰
نسخه چاپی

ایجاد اعتماد و شفافیت مالی مهمترین ابزار در تقویت نیکوکاری است

به گزارش قم پرس حجت الاسلام دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، امروز در سومین همایش «خیر ماندگار» که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، اظهار داشت: فلسفه وقف توجه به انسان است. مساله اصلی امروز که بنیان شهروندی را نیز به وجود می‌آورد همان دیده شدن انسان و نداشتن حس تنهایی آحاد جامعه است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به حکمرانی از طریق نیکوکاری اشاره و عنوان کرد: توزیع داوطلبانه منابع از طریق نیکوکاری مردمی بسیار مهم است اما به حکمرانی مردمی و ورود اشخاص و بنگاه‌های بزرگ در امور خیر باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حس همگرایی با اعتماد ایجاد می‌شود، ابراز کرد: یکی از عوامل در ایجاد اعتماد شفافیت مالی است و این حکمرانی مردمی در نیکوکاری سبب تقویت عضویت اجتماعی و هویت ملی می‌شود. امروز دشمنی‌های بسیاری با جمهوری اسلامی صورت می‌پذیرد و دشمنان در دامنه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند تا این عضویت را متزلزل کنند.

حجت الاسلام عاملی فعالیت‌های خدمات اجتماعی را یکی از عرصه‌های مهم در تقویت هویت اسلامی ایرانی بیان و عنوان کرد: یکی از جنبه‌های نیکوکاری به عرصه بین‌المللی بر می‌گردد. ماهیت امر خیر در جغرافیای خاصی نمی‌گنجد همانگونه که اسلام اختصاص به یک جغرافیای خاص ندارد؛ بنابراین کارهای خیر تأثیرگذاری جهانی دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه جامعه ایرانی روحیه بین‌المللی و جهانی شدن دارد، گفت: نباید عناصر مهم در جهانی شدن را تضعیف کرد و کارهای خیر یکی از این عناصر است، ما نسبت به همسایگان خود وظیفه داریم و در مبانی اسلام همسایه از جایگاه خاصی برخوردار است؛ بنابراین نگرش‌ها در کارهای خیر نباید معطوف به یک مرز مشخص باشد. کاری که ایران در سوریه انجام داد مختص به یک نقطه نبود بلکه فایده آن به همه جهان بود.

وی به تنوع نیکوکاری‌های اجتماعی اشاره و بیان داشت: نیکوکاری محیط زیست، نیکوکاری توانمندی علمی، نیکوکاری از طریق مهارت افزایی، حمایت از کودکان و خانواده‌های نیازمند، نیکوکاری محله‌ای، نیکوکاری آموزشی، نیکوکاری تأمین و تضمین غذای سالم، نیکوکاری از طریق مشاوره‌های دینی، فرهنگی و اجتماعی را می‌توان تعریف لایه‌های متنوع نیکوکاری اجتماعی دانست و باید آن لایه‌ها را شناسایی و تقویت کرد.

حجت الاسلام عاملی با تاکید بر اینکه نیکوکاری مردمی عرصه مهمی است، تصریح کرد: می‌طلبد برای کارهای داوطلبی مردمی تلاش شود. تسهیل گری در حوزه نیکوکاری و وقف اجتماعی را بسیار مهم است و متأسفانه امروز مصوبه داریم اما در اجرای آن با مشکل روبرو هستیم، برای مثال در استفاده از مالیات، تعیین ضوابط حقوقی لازم برای کمک به دیگران، امکان ارائه خدمات بدون مالیات، دانش افزایی عمومی در حوزه امور خیر باید مشکلات را رفع کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه علم نور است و خود یک خیر ماندگار به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: این خیر ماندگار از گذشته وجود داشته و سنت وقف علمی در ایران، تاریخی به وسعت تاریخ تمدن ایران دارد.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید