کد خبر: 335406
۰
۰
نسخه چاپی

۵۹۴ مرکز درمانی قم طرف قرارداد با بیمه سلامت می‌باشند

محمدرضا فخاریان قمی روز چهارشنبه در گفت‌و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: به جز تعداد معدودی از پزشکان، تقریبا تمام مراکز درمانی قم طرف قرارداد با بیمه سلامت هستند.

وی اضافه کرد: ۱۲۵ پزشک عمومی، ‌سه فلوشیب، ‌۸۲ پزشک متخصص،‌ ۲۴ پزشک فوق‌تخصص، ‌۱۴۵ داروخانه، ۲۴ آزمایشگاه، ‌۳۵ فیزیوتراپی، ‌۶ مرکز جراحی محدود، ‌۹ بیمارستان، ۲۰ مرکز تصویربرداری،‌ یک مرکز رادیوتراپی، ‌۱۸ دندانپزشک، ‌۲۲ درمانگاه خصوصی، ‌۲ درمانگاه دولتی دانشگاهی،‌ ۸ درمانگاه تخصصی،‌ سه درمانگاه دولتی غیردانشگاهی،‌ ۱۲ درمانگاه خیریه و ۶ مرکز ترک اعتیاد مراکز طرف قراداد هستند.

به گفته وی، ۱۴ مرکز بهداشتی درمانی روستایی و ۳۵ مرکز بهداشتی درمانی شهری از دیگر مراکز درمانی طرف قراداد با بیمه سلامت می‌باشند.

فخاریان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون،‌ حدود ۱۹۰ میلیارد تومان به مراکز طرف قرارداد پرداخت شده که حدود ۸۵ میلیارد تومان بدهی سنواتی و ۱۰۵ میلیارد تومان نیز مربوط به هزینه‌های امسال بوده است.

وی افزود: به‌صورت میانگین ماهانه در بخش دولتی دانشگاهی ۹ میلیارد تومان و در بخش غیردولتی دانشگاهی نیز ۹ میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: در بخش غیردولتی دانشگاهی ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای بیمارستان‌ها،‌ چهار میلیارد تومان صرف دارو،‌ ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای موسسه های خصوصی شامل پزشک،‌ درمانگاه و آزمایشگاه و ۴۹۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز برای خسارت‌های متفرقه پرداخت شده است.

به گفته مدیرکل بیمه سلامت قم،‌ حرکت به سمت حذف دفترچه که از سوءاستفاده‌ها و اتلاف منابع ملی جلوگیری خواهد کرد و باعث ‌سرعت عمل و دقت در فعالیت‌های تشخیصی درمانی خواهد شد،‌ از مهم‌ترین برنامه‌های سال آینده سازمان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک از برنامه‌های امسال بیمه سلامت بود و هزینه مراکز درمانی که به‌صورت نسخه‌نویسی الکترونیک ارسال می‌شود، تا روز دهم ماه بعد پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۹۲ درصد پزشکان طرف قراداد،‌ ‌۹۷ درصد داروخانه‌ها، ۱۰۰ درصد ‌مراکز آزمایشگاهی و تصویربرداری و ۷۶ درصد درمانگاه‌ها نسخه نویسی الکترونیک دارند.

فخاریان ادامه داد: از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال آینده دفترچه بیمه سلامت حذف خواهد شد و بیمه شده‌ها با کد ملی می‌توانند به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی در ادامه با بیان این‌که خدمات خاص و خوبی از زمان شیوع کرونا در بیمه سلامت به بیمه‌شده‌ها ارائه شد، گفت: در شرایطی که استان قم در وضعیت قرمز قرار داشت،‌ مراجعه بیمه شده‌ها به بخش خصوصی کاهش یافت، ولی پس از رفع وضعیت قرمز، تعداد مراجعه‌کننده‌ها به حالت سابق بازگشت.

وی افزود: با توجه به این‌که پس از شیوع کرونا،‌ ۸۲ تخت به مجموعه تخت‌های استان اضافه شد و ۲ داروی کرونا تحت پوشش بیمه قرار گرفت،‌ هزینه‌ها در بیمارستان‌های دولتی افزایش قابل توجهی داشت.

به گفته فخاریان،‌ هر دوره درمانی یک دارو حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان برای بیمه‌ها هزینه داشت و متوسط بستری بیماران کرونایی در قم حدود هفت روز بود که عمدتا در بخش ویژه بستری بودند.

تا پایان بهمن‌ماه امسال، تعداد بیمه‌شده‌های بیمه سلامت در این استان،‌ ۳۰۷ هزار و ۲۰۱ نفر در قالب پنج صندوق می‌باشد؛ از این تعداد، ۸۴ هزار و ۱۳۰ نفر عضو صندوق بیمه سلامت همگانی، ۱۶ هزار و ۵۱۹ نفر نیز عضو صندوق بیمه ایرانیان،‌ ۵۴ هزار و ۲۲۳ نفر عضو صندوق بیمه روستاییان، ۹۱ هزار و ۶۶۰ نفر عضو صندوق سایر اقشار و ۶۰ هزار و ۶۶۹ نفر عضو صندوق کارکنان دولت هستند.

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید