کد خبر: 335584
۰
۰
نسخه چاپی

آیت الله مکارم شیرازی: جنگل خواری یک گناه بزرگ است

به گزارش چهارشنبه شب دفتر آیت الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید در دیدار "مسعود منصور" معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با وی، با تاکید بر ضرورت صیانت از مانع طبیعی برای نسل های آینده گفت: همگان باید در حفظ منابع طبیعی نهایت دقت را داشته باشند.

وی با بیان اینکه اگر درختی در جایی قطع می شود باید به جای آن نهالی کاشته شود تا ضرر آن جبران شود، تصریح کرد: فرهنگ عمومی در استفاده از منابع طبیعی بسیار پایین است و عده ای گمان می کنند چون خرید و فروش چوب، سود بسیاری دارد می توان درختان را قطع کرده و سودجویی کنند، اما باید ضررهای عمیق این کار به طبیعت اطلاع رسانی شود تا مردم به فرهنگ صحیح استفاده از منابع طبیعی آشنا شوند.

این مرجع تقلید، افزود: باید به دو مسأله توجه داشته باشیم؛ نخست آن که منابع روی زمین را متعلق به نسل موجود ندانیم و آنها را برای آیندگان نیز حفظ کنیم و دیگر آن که منابع طبیعی نامحدود نیست و باید با توجه به محدودیت هایی که این منابع دارد از آنها بهره برداری صحیح کرد.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: این که در سیره ائمه معصومین(ع) آمده است که اگر برایشان آبی می آوردند، نیمی را می نوشیدند و نیم دیگرش را در گوشه ای قرار می دادند تا بار دیگر از آن استفاده کنند برای ما یک درس است که بدانیم نباید حتی به اندازه نصف لیوانی هم آب را اسراف کنیم.

وی با تاکید بر الگوگیری از تجربه کشورهای پیشرو در زمینه بیابان زدایی، افزود: گاهی با انجام کارهای مختصر در زمینه حفظ منابع طبیعی می توان بهره زیادی برد از جمله اینکه می توان با کاشت گونه های گیاهی سازگار با آب کم و هوای گرم در مناطق خشک و بیابانی می توان بیابان زدایی کرد.

این مرجع تقلید، بهره گیری از شیوه های نوین آبیاری همچون قطره ای و بارشی را در جلوگیری از هدررفت آب ضروری دانست و افزود: منابع طبیعی از نعمت های خداوند است، از این رو باید قدردان و شکرگزار آن باشیم و شکرگزاری نیز به این است که در راه درست از آن استفاده کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به سیل فروردین ماه سال 98 شیراز افزود: یادم هست که در کنار دروازه قرآن شیراز، دره عمیقی وجود داشت، اما برخی از مسئولان شهر در دوره خشکسالی آن را پر کرده و همسطح سازی کردند، از این رو وقتی سیل آمد، آب با فشار بسیار زیادی وارد شهر شد و ماشین ها و بسیاری از افراد را با خود برد و عده زیادی را دچار سانحه کرد، بنابراین در می یابیم که بدون مطالعه نباید کاری را انجام داد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به لزوم فرهنگ سازی در عرصه صیانت از منابع طبیعی تأکید کرد: شما باید دائما در حال مطالعه باشید تا بدانید از کدام وسیله بهتر می توان برای حفظ این منابع بهره برد./

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید