ویروس کرونای انگلیسی در خراسان رضوی در حال گردش است

به گزارش روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مهدی قُلیان افزود: تا کنون از ۴۰ تا ۵۰ نفر از افراد مشکوک به کرونای انگلیسی در آزمایش گرفته شده است که از این تعداد ۱۴ نفر مبتلا به این ویروس بوده اند.

وی ادامه داد: از این تعداد افراد شناسایی شده تنها ۲ نفر سابقه سفر به خارج از کشور را داشتند و سایر افراد هیچ گونه سابقه سفری نداشته اند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این امر نشان دهنده آن است که ویروس کرونای انگلیسی در جامعه در حال چرخش است و باید نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توجه بیشتری داشت.

قُلیان افزود: نوجوانان و جوانان در بازی‌ها و دورهمی‌ها، دستورالعمل‌های بهداشتی را کمتر رعایت می‌کنند از این رو در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند اما این امر به معنای آن نیست که سایر گروه‌ها نسبت به این ویروس مصونیت دارند بلکه این ویروس تمام گروه‌های سنی را می‌تواند مبتلا کند و تنها راهکار پیشگیری از ابتلا به آن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

وی اضافه کرد: آزمایش کرونای انگلیسی در راستای تشخیص ژنوم نوع ویروس و دیده‌وری انجام می‌شود و برای تمام افرادی که تست PCR آنها مثبت شده است انجام نمی‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: علائم ابتلا به این ویروس با ویروس کرونای چینی هیچ گونه تفاوتی ندارد و تب، سردرد، استخوان درد، تنگی نفس و کمبود اکسیژن از علائم شایع آن است و در کودکان با تظاهرات گوارشی نیز بروز می‌کند.

قُلیان با بیان این که تا زمانی که ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد جامعه نسبت به این بیماری مصونیت پیدا نکرده اند باید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را ادامه داد افزود: دریافت واکسن کرونا نیز به معنای مصونیت در برابر این ویروس نیست اما ممکن است فرد در صورت ابتلا تظاهرات بالینی خفیف‌تری داشته باشد.

وی با اشاره به اختصاص ۲ مرحله واکسن به دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در مرحله نخست گروه‌های درمانی شامل پرسنل بخش‌های مراقبت ویژه کرونایی، بخش‌های بستری کرونایی، اورژانس و سایر پرسنل بهداشتی درمانی در اولویت قرار دارند و پس از آن نیز سالمندان در نوبت دریافت این واکسن خواهند بود.

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید