کد خبر: 354480
۰
۰
نسخه چاپی

خطاطی آیات قرآنی در توصیف حضرت محمد (ص)

به گزارش قم پرس «روح اللّه محرّری»، دبیر خوشنویسی بخش ثلث و نسخ کنگره جهانی محّمد (ص) در آئینه ادب و هنر، اجراهای هنری اساتید به صورت زنده را یکی از مهمترین رویدادهای کنگره پیامبر (ص) در راستای برگزاری جشنواره دانست و تصریح کرد: تا کنون چهار اجرای زنده در بخش نقاشی و نقاشی خط در شیراز برگزار شده که در همین راستا پنجمین کارگاه را میزبان استاد ناصر طاوسی از استان قم هستیم که چهاردهم و پانزدهم مهر ماه همزمان با ایام شهادت امام رضا (ع) در سعدیه شیراز به هنرنمایی خواهند پرداخت.

محرّری افزود: خوشنویسیِ متون مرتبط در توصیف پیامبر رحمت و مهربانی با استفاده از خطوط" رقاع و توقیع" و تاکید بر فضاهای بصری چشم‌نواز و رنگ نویسی، محور اجرای زنده استاد ناصر طاوسی خواهد بود و همچنین کارگاه آموزش قطعه بندی، صفحه آرایی و سطر بندی در خطوط سِتّه با تاکید بر خطوط رقاع وتوقیع برای علاقه مندان و اساتید هنر نیز برگزار خواهد شد.

وی گفت: استاد طاوسی متولد ۱۳۴۹ در نجف اشرف، ساکن قم و دارای مدرک درجه یک هنری (دکتری) است و در خطوط نسخ ایرانی، ثلث عثمانی، ثلث ایرانی، محقّق و ریحان تبحّر دارد و و صاحب نگرشی نو در خطوط نسخ، رقاع و توقیع است.

محرّری اضافه کرد: یک دوره مدیریت بخش هنرهای تجسمی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، داوری خط "نسخ "نمایشگاه بین‌المللی قرآن و تدریس در دانشگاه مفید قم، از جمله فعالیت‌های استاد طاوسی است.

دبیر بخش ثلث و نسخ کنگره پیامبر (ص) تصریح کرد: خطوط «توقیع و رقاع»، خطوط فراموش شده‌ای هستند که استاد طاووسی آنها را احیا کردند و در همین راستا، ورک شاپ‌های متعددی با تاکید بر این خطوط خاموش در کشورهای مختلف اجرا نمودند که به ورک شاپ‌های فستیوال خوشنویسی گروزنی پایتخت شیشان (چچن)، جمهوری فدرال تاتارستان پایتخت کازان از ایالات روسیه، ورکشاپ کشور مالزی، ورکشاپ درآفریقا (کشور سنگال) و همچنین ورکشاپ در کشور لبنان می‌توان اشاره کرد.

وی گفت: اجراهای زنده در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه رأس ساعت ۱۱ صبح به صورت لایو از صفحه رسمی کنگره در شبکه اجتماعی اینستاگرام به نشانی artsformuhammad قابل دیدن خواهد بود.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید