کد خبر: 358369
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

افزایش ۸ برابری قیمت ارز و تورم، عامل رکود اقتصادی و کسری بودجه است

«حسین درودیان» شنبه شب در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، افزود: از طرفی رشد نقدینگی در کشور باعث رشد نرخ تورم شده و متوسط رشد نقدینگی در کشور از ۲۵ درصد به ۳۵ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه انتشار و فروش اوراق قرضه تاثیری بر کاهش نقدینگی ندارد، اظهارداشت: این مساله می‌تواند بر کندی شتاب رشد اقتصادی در کشور تاثیرگذار باشد.

درودیان با بیان این که در شرایط فعلی تورم تولید کننده از مصرف کنندگان بالاتر رفته است، افزود: باید مساله تولید در کشورمان در عنوان یک اولویت مهم مورد توجه جدی قرار گیرد.

«میثم پیله ‌فروش» یکی دیگر کارشناس مسائل اقتصادی در این برنامه گفت: افزایش نرخ ارز، و رشد نقدینگی و مساله کسر بودجه از مهم ترین علل رشد نقدینگی و تورم در کشور است.

این کارشناس مسایل اقتصادی بیان کرد: بدون نظارت دقیق بر فعالیت‌ها بانک‌ها، مهار رشد نقدینگی و فکری به حال کسر بودجه دولت نشود، رشد نقدینگی و تورم همچنان ادامه خواهد داشت.

پیله فروش افزود: تورم مالیاتی است که ثروتمندان از فقیران می‌گیرند و نظام بانکی ما در جهت منافع قشر خاصی از مردم است در حالی که باید تلاش کنیم مالیات از افرادی که فرار مالیاتی دارند به راحتی دریافت شود.

به گفته این کارشناس اقتصادی، یکی از راه‌های کاهش کسر بودجه دولت اخذ مالیات از سوداگران است و باید از کسانی که مالیات نمی‌دهند و فرار مالیاتی دارند، مالیات های مورد نیاز از این افراد اخذ شود .

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس