کد خبر: 358420
۰
۰
نسخه چاپی
در نشست نقد و بررسی کتاب کتاب‌های ویژه معلولان مطرح شد؛

لزوم طبقه‌بندی و نیازسنجی معلولان و تولید کتاب متناسب با آن‌ها

به میزبانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، نشست نقد و بررسی کتاب «کتاب‌های ویژه معلولان» با حضور مریم قاسمی نویسنده اثر و محمد نوری مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین برگزار شد

لزوم طبقه‌بندی و نیازسنجی معلولان و تولید کتاب متناسب با آن‌ها

به گزارش قم پرس: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، به مناسبت روز جهانی معلولین و به میزبانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، نشست نقد و بررسی کتاب «کتاب‌های ویژه معلولان: بررسی انواع کتاب برای گروه‌های دارای معلولیت» با حضور مریم قاسمی نویسنده اثر و محمد نوری مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین، شنبه 13 آذر 1400 به صورت مجازی برگزار شد.
در ابتدای این نشست، مریم قاسمی نویسنده کتاب در مورد سوابق خود در حوزه نگارش کتاب گفت: این چهارمین کتاب من در حوزه معلولان است و پیش از این نیز کتاب هایی در حوزه اشتغال معلولان، ورزشکاران معلول و فیلم های معلولین نیز نوشته بودم. علاوه بر این، چندسالی است که در حوزه نابینایان و معلولان مشغول به فعالیت هستم.
این نویسنده همچنین در مورد کتاب «کتاب های ویژه معلولان» توضیح داد: در کتاب سعی کردیم انواع منابع اطلاعاتی در حوزه معلولان را جمع آوری کنیم و کتاب های مناسب هر دسته از معلولان را معرفی کرده ایم.
قاسمی اضافه کرد: از جمله انواع منابع معرفی شده در کتاب می توان به کتاب های بیکلام که از انواع کتاب های مصور هستند و برای سال های اولیه زندگی افراد کم توان ذهنی مناسب هستند، کتاب های حسی- لمسی که برای کودکان کم بینا و نابینا استفاده می شوند، کتاب های ویژه زبان اشاره که به صورت فیلم برای افراد ناشنوا مناسب سازی شده، کتاب های درشت خط برای استفاده افراد کم بینا و همچنین کتاب های بریل و گویا که بیشتر مردم با آنها آشنایی دارند، اشاره کرد.
در ادامه این نشست، محمد نوری، مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین در مورد اهمیت طبقه بندی درست معلولان گفت: در کشور ما طبقه بندی درستی از معلولان ارائه نشده، به طوری ما تنها 5 گروه معلول اصلی را طبقه بندی کرده ایم؛ این در حالی است که در بسیاری از کشور ها، معلولان به حدود دویست گروه تقسیم بندی می شوند و نیازسنجی خاصی در مورد مسائل مختلف آنها انجام شده است.
مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین افزود: کتاب و نیاز به یادگیری نیز یکی از نیاز های معلولان است و با توجه به انواع معلولیت ها، نیاز است که هر کدام از این افراد مطابق نیاز خود به کتابی که برایشان مناسب است دسترسی داشته باشند، در حالی که ما در تولید انواع منابع برای معلولان با حد مطلوب فاصله زیادی داریم.

لزوم طبقه‌بندی و نیازسنجی معلولان و تولید کتاب متناسب با آن‌ها

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید