امروز: پنج شنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۰۱ ذو الحجة ۱۴۴۳ قمری و ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 371421
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

ورزشگاه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر/ احمد بن‌ علی میزبان دیدار ایران و برنده پلی‌آف اروپا

به گزارش ایرنا، جام‌جهانی ۲۰۲۲ فوتبال به میزبانی قطر اوایل آذر ماه امسال برگزار می‌شود.

معرفی ورزشگاه احمدبن‌علی:

در طول جام‌جهانی، این ورزشگاه قرار است میزبان پنج بازی دور اول گروهی و یک بازی مرحله یک شانزدهم نهایی باشد.

دروازه کویر در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۰ با اولین بازی تماشایی که شامل فینال امیر کاپ بود، درهای خود را به روی تماشاگران گشود؛ الریان، جایی که استادیوم احمدبن‌علی در آن قرار دارد، به سنت‌ها و همچنین تیم فوتبال بسیار محبوبش، شهرت دارد و ورزشگاه جدید آن میزبان ۴۰ هزار هوادار در جام جهانی ۲۰۲۲ تا مرحله یک چهارم نهایی خواهد بود.

ورزشگاه احمدبن‌علی که در مکانی به همین نام ساخته شده و نمادهای فرهنگ قطری را در خود جای داده است. امکانات اطراف ورزشگاه نیز آینه تمام نمای کشور قطر است که با سازه‌های تپه شنی شکل، یادآور سرزمین‌های بیابانی مجاور است و الریان با آغوش باز پذیرای هواداران فوتبال از سراسر جهان خواهد بود تا فرهنگ غنی قطر را به آنها نشان دهد.

ورزشگاه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر/ «احمد بن‌ علی» میزبان دیدار ایران و برنده پلی‌آف اروپا

در ساخت ورزشگاه الریان از مصالح سازگار با طبیعت استفاده شده تا هیچ آسیبی به طبیعت وارد نشود. این استادیوم بیان‌گر اصالت و فرهنگ مردم الریان است و در ساخت آن هم از این قابلیت استفاده شده و این مکان در حومه شهر و اطراف بیابان ساخته شده و برای طراحی آن از تپه‌های شنی اطراف الگو گرفته شده که طرحی زیبا و منحصربه‌فرد محسوب می‌شود.

برای ساخت سقف ورزشگاه، فلزهای مختلف با سبکی خاص استفاده شده تا نور خورشید به داخل این مکان راه پیدا کند. همچنین روی آن، پنل‌های فتوولتائیک به‌کار رفته و با جذب نور خورشید، برق مورد نیاز ورزشگاه تامین خواهد شد. بسیاری از مصالح محل تخریب شده که زمانی این مکان را اشغال کرده بود در ساخت مجموعه جدید استادیوم استفاده شده است.

بیش از ۸۰ درصد از مصالح ساختمانی مورد استفاده دوباره بازیافت شد؛ درختانی که زمانی محل قدیمی را احاطه کرده بودند برای کاشت مجدد حفظ شدند و آسیب به محیط طبیعی را به حداقل رساندند.

در ساخت ورزشکاه الریان مواد بازیافتی به‌کار رفته. قرار گرفتن همه این ویژگی‌ها در ورزشگاه باعث شده که این مکان موفق به دریافت گواهینامه از سازمان ارزیابی پایداری جهانی (GSAS) شود.

فیلم مراحل بازسازی استادیوم احمد بن علی

در این مجموعه وسیع چندین مکان مانند مسجد، مرکز تفریح‌های آبی، پیست دو میدانی، زمین کریکت، زمین تنیس و زمین هاکی وجود دارد.

همچنین محیط‌های دیگری مثل فضای مخصوص دوچرخه‌سواری، تجهیزات تناسب اندام و مسیر پیاده‌روی سرپوشیده مجهز به تجهیزات خنک‌کننده پیشرفته و… در این مجموعه ساخته تعبیه شده است.

برای جلوگیری از بروز مشکلات برای تماشاچیان، دو مرکز پزشکی نیز در این مجموعه قرار گرفته و آماده خدمت‌رسانی به مهمانان هستند.

برای کنترل دمای محیط ورزشگاه از یک سیستم خنک‌کننده فوق‌پیشرفته استفاده شده تا دما را به حد متوسط برساند. همچنین دو نمایشگر بزرگ هم در این مکان قرار گرفته تا تماشاگران بهتر بتوانند بازی را تماشا کنند. چندین فضای پذیرایی نیز در استادیوم الریان ساخته شده و تماشاگران بین دو نیمه می‌توانند از آنجا غذا یا میان‌وعده تهیه کنند.

برنامه دیدارهای جام‌جهانی ۲۰۲۲ که در ورزشگاه احمد بن علی برگزار می‌شود، بدین شرح است:

۲۱ نوامبر ایالات متحده – ولز، اسکاتلند، یا اوکراین گروه B
۲۳ نوامبر بلژیک – کانادا گروه F
۲۵ نوامبر ولز، اسکاتلند، یا اوکراین – ایران گروه B
۲۷ نوامبر ژاپن– کاستاریکا یا نیوزیلند گروه E
۲۹ نوامبر انگلیس – ولز، اسکاتلند یا اوکراین گروه B
۱ دسامبر کرواسی – بلژیک گروه F
۳ دسامبر تیم اول گروه C– تیم دوم گروه D

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.