کد خبر: 376301
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

منوچهر انصاری نوازنده پیشکسوت ویلن درگذشت

به گزارش ایرنا، منوچهر انصاری موسیقیدان و نوازنده پیشکسوت ویلن امروز-جمعه (۲۱ مرداد) در سن ۷۶ سالگی به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت.

انصاری متولد سال ۱۳۲۵ در تهران بود، وی سال ۱۳۳۸ با تشویق پدر و دایی خود وارد هنرستان موسیقی شد. پس از ورود به هنرستان فراگیری ویلن را نزد والودیا تارخانیان آغاز کرد در ادامه تا مرحله دریافت دیپلم تحت تعلیم حشمت سنجری و پس از آن تا دریافت لیسانس از کلاس‌های سرژ خوتسیف بهره برد.

انصاری پس از فارغ‌التحصیلی از هنرستان راهی کشور بلژیک شد و در کنسرواتوار سلطنتی بروکسل به مدت ۲ سال به تکمیل فراگیری ویلن پرداخت. وی سال ۱۳۵۵ از دوره تکمیلی موسیقی اسپانیایی در شهر سانتیاگو دکومپوستلا تحت نظر آگوستین لئون آرا و سال ۱۳۵۶ از دوره تکمیلی نزد مانوئل دوفایا بهره جُست.

وی سال ۱۳۵۷ موفق به دریافت دیپلم رشته موسیقی مجلسی از کلاس وان‌دن دوران و دیپلم رشته تجزیه و تحلیل موسیقی کلاسیک شد. در ادامه به شهر نیس فرانسه سفر کرد و در آکادمی بین‌المللی نیس نزد نوازنده ویلن بلژیکی موریس راسکن آموخته‌های خود را تکمیل و دیپلم آکادمی را دریافت کرد.

بهمن ۱۳۸۳ در بیستمین جشنواره موسیقی فجر با اهدای لوح تقدیر و جایزه از انصاری تجلیل شد. همچنین هفتم بهمن ۱۳۹۵ از این هنرمند با اهدای لوح و تندیس سال نوا در دومین دوره سال نوای موسیقی ایران تجلیل شد.

اجرا در کنسرت‌های مختلف (دوئت، تریو، کوارتت و …)، همکاری با ارکستر مجلسی صدا و سیما به عنوان کنسرت مایستر (۱۳۵۷)، همکاری با ارکستر سمفونیک تهران به عنوان کنسرت مایستر (۱۳۶۵ تا ۱۳۶۹)، همکاری با ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی به عنوان کنسرت مایستر، تدریس در هنرستان موسیقی پسران و دختران از ۱۳۷۰، اجرا و حضور مستمر در ضبط آلبوم‌ها، موسیقی‌های فیلم و آثار شنیداری موسیقی از فعالیت‌های هنری زنده‌یاد انصاری است.

وی در آلبوم‌های موسیقی دود عود به آهنگسازی پرویز مشکاتیان، تنطیم کامبیز روشن روان و خوانندگی محمدرضا شجریان، جلوه‌های ماندگار به آهنگسازی محمد سریر و خوانندگی محمد نوری، نسیم صبحگاهی به آهنگسازی کامبیز روشن روان و خوانندگی شهرام ناظری، نگاه آسمانی به آهنگسازی همایون رحیمیان و خوانندگی حسام‌الدین سراج، اشتیاق و سریال کیف انگلیسی به آهنگسازی فرهاد فخرالدینی و خوانندگی علیرضا قربانی و آلبوم موسیقی فیلم گبه به آهنگسازی حسین علیزاده، به عنوان نوازنده حضور داشت.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.