کد خبر: 383315
۰
۰
نسخه چاپی

تعیین نقشه‌های مدیریت‌پذیر خاک به صورت پایلوت در ۱۳ استان کشور

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: تعیین نقشه‌های مدیریت‌پذیر خاک به صورت پایلوت در ۱۳ استان کشور انجام شده که این مهم برای الگوی کشت بهینه خاک کاربرد دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، فریبرز عباسی سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی صبح امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران درباره برگزاری "روز جهانی خاک" گفت: روز جهانی خاک در ۶۸مین مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۳ مصوب شده و به صورت مستمر در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برگزاری روز جهانی خاک در ایران نیز همانند سایر کشورها به صورت مستمر و پیوسته توسط معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی برگزار خواهد شد.

عباسی با اشاره به تأکیدات مقام عالی وزارت در برگزاری این مراسم در سطحی بالاتر نسبت به سال‌های گذشته افزود: بنا است امسال با مشارکت بیشتر بهره‌برداران و دستگاه‌های ذی‌ربط در روز ۱۴ آذر ماه روز جهانی خاک برگزار شود.

وی تصریح کرد: تغذیه خاک برای ما مهم است و بر اساس گزارش فائو و سایر آمارها ۹۵ درصد از غذای انسان به صورت مستقیم به خاک وابسته است‌.

عباسی با اشاره به اهمیت خاک و گرسنگی و سوء تغذیه بیش از ۲ میلیارد نفر از جمعیت زمین، گفت: با توجه به اهمیت خاک شعار روز جهانی خاک امسال "خاک سرآغاز غذا" تعیین شده است.

وی هدف از اصلی از برگزاری این رویداد مهم را هم‌افزایی و همگرایی مجموعه دستگاه دولتی و خصوصی عنوان کرد و افزود: آگاهی و الزام سیاست‌گذاری کلان کشورها برای توجه بیش از پیش به خاک نیز اهمیت دارد، همچنین آگاهی اقشار عمومی از موضوع خاک و تغییر نگرش و نهادینه‌سازی و اطلاع فرهنگ حفظ و مدیریت صحیح خاک مهمترین دلیل برگزاری این رویداد است.

این مقام مسوول در خصوص اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در معاونت آب و خاک در حوزه خاک، گفت: قانون حفاظت از خاک از خرداد ۱۳۹۸ تصویب و ابلاغ شده و اصلاح ساختار در تشکیلات معاونت آب و خاک دنبال می‌شود و به زودی ابلاغ رسمی خواهد شد.

سرپرست معاونت آب و خاک گفت: با وجود این که نیروی انسانی و چارت سازمانی در این زمینه نداشته‌ایم اما در حوزه نرم‌افزاری و حیطه تدوین آیین نامه در حوزه خاک عملکرد مناسبی داشته‌ایم.

وی با بیان این که راه‌اندازی شورای راهبردی خاک از اقدامات موثر در این زمینه بوده است، افزود: راه اندازی شورای راهبردی خاک برای سیاستگذاری در حوزه خاک تشکیل و جلسات آن طی سه سال گذشته برگزار شده است.

عباسی با اشاره به این که تعیین نقشه‌های مدیریت‌‌پذیر خاک به صورت پایلوت در ۱۳ استان کشور انجام شده است، افزود: این مهم برای الگوی کشت بهینه خاک کاربرد دارد.

وی با بیان این که آیین‌نامه اجرای خاک با محوریت آب و خاک در کمیسیون‌های مختلف دنبال می‌شود و خوشبختانه آیین‌نامه تدوین شده و در حال نهایی شدن است، تصریح کرد: تهیه بخش‌های پهنه‌بندی شوری خاک توسط موسسه تحقیقات از دیگر اقدامات در این حوزه بوده که به زودی از این مهم رونمایی می‌شود.

سرپرست معاونت آب و خاک یادآور شد: در حدود کمتر از یک سال بیش از ۱۰ تا ۱۱ مورد روابط مورد نیاز در حوزه خاک را تدوین کرده‌ایم.

به گفته وی، برنامه جامع افزایش ماده آلی خاک از برنامه‌های این معاونت است که دنبال می‌شود.

عباسی همچنین خواستار ایجاد "شورای عالی خاک" شد و گفت: در حوزه‌های دیگر مانند آب و سلامت "شورای عالی آب" و "شورای عالی سلامت" و غیره وجود دارد و در این راستا نیازمند ایجاد شورای عالی خاک هستیم.

این مقام مسوول، هدف از برگزاری روز جهانی خاک را ارتقای فرهنگ عمومی جامعه نسبت به موضوع خاک عنوان کرد و گفت: با وزارت آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای برای فرهنگ‌سازی در قشر دانش‌آموزی و فرهنگی جامعه امضا خواهیم کرد که می‌تواند کار پایه خوبی باشد.

وی ادامه داد: همچنین برای فرهنگ‌سازی در قشر روستایی با همکاران موسسه آموزش و ترویج اقداماتی تهیه شده است.

سرپرست معاونت آب و خاک، درباره آب‌بر بودن محصول هندوانه نیز گفت: بررسی‌های دقیق میدانی که انجام شده نشان داد که هندوانه بر خلاف تصور عمومی مصرف آب بالایی ندارد.

به گفته وی، براساس این بررسی مصرف آب مصرفی هندوانه در قطب‌های هندوانه ۴ هزار ۷۰۰ متر مکعب در هر هکتار و مصرف کل آب مصرفی هندوانه برای حدود ۱۰۰ هزار هکتار کشت این محصول در کشور نیم میلیارد متر مکعب است.

عباسی افزود: در الگوی کشت تمهیداتی برای کنترل سطح زیرکشت هندوانه در نظر گرفته شده و مشوق‌های دولتی به کشت محصولاتی داده می‌شود که الگوی کشت را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: کاهش آب بها، برق بها و یارانه نهاده‌ها مانند کودهای شیمیایی برای محصولاتی است که در الگوی کشت ابلاغی به استان‌های مختلف قرار دارند و امیدواریم که در بودجه سال ۱۴۰۲ نیز بودجه مورد نیاز برای ارائه مشوق‌های اجرای الگوی کشت در کشور اعطا شود.

سرپرست معاونت آب و خاک ادامه داد: هندوانه از کالاهای اساسی مورد حمایت دولت نیست یارانه و مشوقی نیز برای تولید آن در نظر گرفته نشده و عملا انگیزه برای کشت این محصول کاهش خواهد یافت و دیگر شاهد تولید بیشتر از نیاز این محصول نخواهیم بود.

به گفته وی، در سیاست‌های صادراتی هندوانه نیز عوارض صادرات دریافت می‌شود که این امر نیز از خروج آب مجازی از کشور جلوگیری می‌کند.

عباسی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع شورورزی نیز پرداخت و یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی مخالفتی با شورورزی ندارد در صورتی که بر اساس آیین‌نامه ارایه شده انجام شود.

وی گفت: در این حوزه به طور قطع یکی از راهکارها استفاده از گیاهانی است که مقاومت بیشتری در خاک با سطح آب پایین داشته باشند.

سرپرست معاونت آب و خاک با اشاره به این که استفاده از دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن یکی از راهکارها در این زمینه است، یادآور شد: یکی از چالش‌های دستگاه‌های آب شیرین کن آن است که دستگاه‌های موجود پساب‌ها را در محیط رها کرده و منجر به آلودگی زیست محیطی می‌شوند که با نفوذ در سفره‌های آب زیرزمینی منجر به آلودگی آب و خاک می‌شوند.

وی در پایان گفت: وزارت جهاد کشاورزی برای حل این معضل با چند شرکت دانش بنیان مذاکره داشته که با همکاری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در حال پیگیری این موضوع با ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن سازگار با مؤلفه‌های زیست محیطی هستیم.

دبیرسرویس: #ساراپشوتن_فرد

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید