کد خبر: 383357
۰
۰
نسخه چاپی
حجت‌الاسلام‌والمسلمین جزایری:

جامعةالمصطفی العالمیة عضو بسیاری از مجامع دانشگاهی و معتبر در دنیا از جمله اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام است

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حمید جزایری، معاون آموزش جامعة المصطفی در اختتامیه دوره پژوهشی پروفسور مولیادی کارتانگارا، استاد تمام فلسفه و عرفان اسلامی دانشگاه اسلامی جاکارتا، جامعة المصطفی را نهادی علمی و آموزشی تمدن‌ساز توصیف کرد و اظهار داشت: جامعةالمصطفی العالمیة عضو بسیاری از مجامع دانشگاهی و معتبر در دنیا از جمله اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام است و در حوزه‌های مختلف علمی، انسانی و اسلامی برای دانشجویان از کشورهای مختلف زمینه تحصیل را فراهم کرده است.

معاون آموزش جامعة المصطفی اصول و ارکان اساسی نظام فکری اسلامی را موردتوجه قرار داد و اذعان داشت: توحید باوری و توحید محوری، معنویت، ارزش‌ها، کرامت انسانی، عدالت‌محوری و مسئله علم‌آموزی و به دنبال دانش بودن در تمام احکام و گزاره‌های اسلامی وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود جمع بین عقل و نص را یکی از اقدامات ملاصدرا در حکمت متعالی دانست و یادآور شد: در میان تفکرات فیلسوفان یا مسئله محوریت عقل یا محوریت نص دیده شد و در نگرش حکمت متعالیه و فلسفه راستین عقل و نص دو بال یک حقیقت هستند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جزایری تصریح کرد: به‌عبارت‌دیگر معیار و شاخص برای تحلیل و تبیین و فهم گزاره‌های دینی این است که با معیار عدل سازگاری دارد یا خیر. در واقع خط قرمز حاکم بر تفکر اسلامی رعایت عدالت و عقلانیت است که در بحث اعتقادی، رفتار فردی، فقهی، اخلاقی و اجتماعی حاکم است.

وی با بیان اینکه ما به خاتمیت پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و جاودانگی قرآن اعتقاد داریم گفت: رمز آن توجه به اصول و مبانی است. نیاز امروز جامعه به توحید، عقلانیت و عدالت است؛ ولی متأسفانه قدرت‌های استکباری و شیطانی این سه مورد را در معرض تهدید قرار دادند.

معاون آموزش جامعة المصطفی خاطرنشان ساخت: مشکل اصلی در جوامع غربی غیراسلامی، مشکل ثروت‌های اقتصادی نیست، بلکه مشکل تهی‌شدن از توحید و اتصال به مبدأ هستی است؛ برخی از فیلسوفان غربی تلاش برای تحلیل صحیح واقعیات دارند؛ ولی آنها در جمع عقلانیت و عدالت ناموفق بودند.

وی با تأکید بر این که چالش بزرگ فلسفه غرب و نظام‌های فکری غیراسلامی این است که نتوانستند بین معنویت، عدالت و عقلانیت تجمیع نمایند، اظهار داشت: جامعةالمصطفی با اعتقاد به اهمیت سه شاخصه معنویت، عدالت و عقلانیت، نظام آموزشی خود را پایه‌ریزی کرده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جزایری در ادامه خواستار ادامه مذاکرات و مباحث علمی بین جامعةالمصطفی و مراکز علمی کشور اندونزی شد تا این گفت‌وگوها در قالب نشست‌ها و بازدیدهای علمی از دانشگاه اندونزی و ایران ادامه پیدا کند.

پروفسور مولیادی کارتانگارا، استاد تمام فلسفه و عرفان اسلامی دانشگاه اسلامی جاکارتا سفر به ایران را تکمیل‌کننده تفکر اسلامی خود عنوان نمود و افزود: خطاطی، تصاویر و نقاشی‌ها در مکان‌های مورد بازدید الهام‌بخش معنویت بود و مردم ایران به شاخص‌ها و شخصیت‌های فرهنگی و هنری احترام می‌گذارند و این سفر برای من کوله باری از خاطره و آموزه‌ها در برداشت.

دبیرسرویس: #سیدمصطفی_موسوی

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید