کد خبر: 386044
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

گردان نانواها به کتابفروشی‌ها آمد

به گزارش قم پرس، کتاب «گردان نانواها؛ خاطرات شفاهی مردم روستای خانوک از پشتیبانی دفاع مقدس» به قلم فاطمه ملکی به‌تازگی توسط انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شده است.

تحقیق مطالب این‌کتاب به‌عهده محمدمهدی رحیمی و محمدتقی رهایی بوده و تدوینش توسط فاطمه ملکی انجام شده است.

خانوک، چشمه سار است؛ این را دهخدا می‌گوید. خانوک، زمینی را گویند که همه جای آن چشمه داشته باشد! چشمه بود که کَل زهرا، چریک پیرش شد. همانی که لحظه مرگش، حاج قاسم کنارش بود و به جایش، سلام بر اباعبدالله (ع) داد. وقت حمله، اسماعیل‌های خانوک در آب همان چشمه سار غسل شهادت کردند و موقع دفاع، زنان خانوک از دل همان خانه‌ها جوشیدند برای پشتیبانی از مردان شأن در جنگ.خانوک همان جایی است که حاج قاسم شهیدمان در وصفش گفت: «مرحبا به خانوک، مرحبا به مردم خانوک، مرحبا به دینداری مردم خانوک، خانوک حقیقتاً شهر ذی قیمتی است؛ با وضو باید به این شهر وارد شد.»زنان روستای خانوک در روزهای جنگ تحمیلی، با سرپرستی مرحومه حاجیه زهرا اسدی معروف به کل‌زهرا که بعدها لقب «چریک پیر» از طرف حاج قاسم به او داده شد، با پختن نان به صف پشتیبانی مردمی دفاع مقدس پیوستند. «گردان نانواها» خاطراتی از مردم خانوک درباره انقلاب اسلامی، پشتیبانی جنگ و شهدای این روستاست.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«هر روز، از خانوک تا کرمان را برای مدرسه می‌رفتم و روز جمعه را گذاشته بودم برای استراحت؛ اما کل‌زهرا زیر بار نمی‌رفت. می‌گفت: «رزمنده‌ها با اون همه خستگی باید یه لقمه‌نون برای خوردن داشته باشند.» آمار می‌گفت نود نفر در گردان نانوا مشغول بودند. در تمام هشت سال دفاع مقدس هیچکدام از تنورها خاموش نشد و این از پیگیری‌های کل زهرا بود. می‌خواست علاوه بر لشکر ثارالله به بقیه لشکرها هم بربری برساند. بربری نانخشکه بود. نان‌های نرم زود کپک می‌زدند. کل زهرا خیال شأن را از خرابشدن نان نرم راحت کرد.»

این‌کتاب با ۱۸۲ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۶۰ هزار تومان منتشر شده است.

دبیرسرویس: #میثم_عربی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.