کد خبر: 417207
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

کاهش خروج ارز از کشور با فعال شدن سامانه جان

به گزارش قم پرس دکتر سجاد محمد علی نژاد در آئین رونمایی از سامانه جریان اقتصادی نوین (نان) که امروز در وزارت علوم برگزار شد، یکی از دغدغه‌های جدی شرکت‌های دانش بنیان را بازار فروش آنها عنوان کرد و گفت: بیشتر شرکت‌های فناور از نوع شرکت‌های خرد و کوچک هستند که سرمایه لازم به ویژه در حوزه‌های تبلیغ را در اختیار ندارند به همین منظور ما نیاز به عرصه‌ای داریم که ارتباط سیستمی میان دستگاه‌های مختلف با شرکت‌های بزرگ ایجاد شود تا دستگاه‌ها در جریان دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فناور قرار گیرند، در همین راستا سامانه جان راه اندازی شده است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم ادامه داد: سامانه جان که ذیل سامانه نان قرار دارد، علاوه بر آنکه محصولات دانش بنیان شرکت‌ها را معرفی می‌کند، عرصه‌ای برای آشنایی جامعه با این دستاوردها و فروش و بازاریابی آنها است.

وی در ادامه درباره کارکرد سامانه جان توضیح داد و گفت: هر مجموعه دانش بنیانی می‌تواند محصولات خود را در این سامانه بارگذاری کند ضمن انکه مشتریان می‌توانند محصولات سفارشی خود را در آن به ثبت برسانند و از سوی دیگر اگر فردی نیاز جدیدی داشت می‌تواند آن را ثبت کند.

محمدعلی نژاد ضمن اشاره به اینکه این سامانه در کاهش خروج ارز نیز نقش آفرینی می‌کند و منجر به تولید محصولاتی می‌شود که وارداتی و ارزبر هستند، گفت: در حال حاضر ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد فناور در ۵۶ پارک فناوری کشور مستقر هستند که گردش مالی ۴۰ هزار میلیارد تومانی دارند و این سامانه می‌تواند این گردش مالی را افزایش دهد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم از ثبت حدود ۳ هزار شرکت دانش بنیان و واحد فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری در سامانه جان خبر داد و گفت: جان، در واقع یک نمایشگاه دائمی است که هم نیازهای کشور را رفع می‌کند و هم منجر به جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه‌ای بین وزارت علوم با وزارت صمت گفت: براساس این تفاهم نامه، سامانه توانیران به سامانه جان متصل خواهد شد و با اتصال این دو سامانه به یکدیگر، در صورتی که دستگاه‌ها نیاز داشته باشند تا بخشی از نیازهای خود را به کشور وارد کنند، از طریق ثبت نیاز در سامانه جان توسط شرکت‌های داخلی تأمین خواهد شد.

خبرنگار: #هادی_اسماعیلی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.