کد خبر: 337698
۰
۰
نسخه چاپی

اولین منطقه تجارت آزاد را با کشورهای حوزه اوراسیا تشکیل می‌دهیم

به گزارش قم پرس حجت الاسلام حسن روحانی ظهر امروز در اجلاس سران کشورهای دی ۸، با بیان اینکه ایران همواره از تلاش‌های جمعی کشورهای همسو برای تحقق یک نظام اقتصادی بین‌المللی عادلانه و غیرتبعیض‌آمیز حمایت کرده است، گفت: هدف غایی تمام این تلاش‌های جمعی و مشروع کشورهای در حال توسعه، دستیابی به رشد اقتصادی، توسعه متوازن، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش‌ها و فرهنگ‌های ملی و کسب جایگاه مناسب در روابط بین‌المللی است.

وی افزود: با همین رویکرد، ما از اعضای فعال گروه‌بندی‌های بین‌المللی و منطقه‌ای اقتصادی مانند گروه ۷۷، اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند، سازمان همکاری اقتصادی اکو، سازوکار همکاری کشورهای ساحلی دریای خزر و البته سازمان دی ۸ هستیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در حوزه همگرایی و تعاملات تجاری نیز در حال پی‌ریزی بنیان‌های منطقه‌ای تجارت آزاد با کشورهای همسایه هستیم بنابراین به زودی اولین منطقه تجارت آزاد را با کشورهای حوزه اوراسیا تشکیل خواهیم داد.

روحانی اظهار داشت: سازمان دی ۸ علی‌رغم گسستگی جغرافیایی، از ظرفیت‌ها و موهبت‌های بسیار بالایی در زمینه‌هایی مانند منابع انسانی و طبیعی، ذخایر انرژی، اقتصادهای مکمل و بخش خصوصی علاقه‌مند بهره‌مند است و در مقابل همه ما با چالش‌هایی کم و بیش مشابه بر سر راه توسعه اقتصادی مواجهیم.

وی متذکر شد: آخرین آن، پاندمی کرونا است که همه محاسبات و طراحی‌های اقتصادی و توسعه‌ای کشورها را بر هم زده و جامعه جهانی را با یک نوع عدم قطعیت در چشم‌اندازهای پیش‌رو مواجه کرده است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: کشورهای عضو دی ۸ نیز در معرض انتخاب‌های مهمی برای همکاری در دوره پساکرونا خواهند بود و از این منظر، این نشست سران می‌تواند کشورهای عضو و دبیرخانه سازمان را در مسیر روشنی قرار دهد.

روحانی گفت: عالی‌جنابان! جمهوری‌اسلامی ایران از همان ابتدا تأسیس سازمان همکاری اقتصادی دی ۸ در تلاش برای ایفای نقش خود جهت تحقق اهداف بلند سازمان بوده است و اقداماتی چون تأسیس دانشگاه بین‌المللی دی ۸ و ایجاد شبکه انتقال و تبادل فناوری دی ۸ انجام شده که هر دو حوزه از لحاظ آموزش و توسعه نیروی انسانی و گسترش همکاری‌های فناورانه در بین ۸ کشور کلیدی است.

وی تأکید کرد: مؤید اهتمام ما در این راستا آمادگی کامل ما جهت عملیاتی کردن توافق‌های حاصله در دی ۸ در حوزه‌های فناوری اطلاعات، تسهیل تجارت، سرمایه‌گذاری، کشاورزی، پتروشیمی، مسائل بهداشتی، گردشگری و تسهیل صدور روادید است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: با توجه به اهمیت تجارت خارجی برای توسعه ملی و رفاه مردم کشورهای عضو دی ۸، مایلم تأکید کنم که حجم تجارت فعلی فی مابین ۸ کشور با ظرفیت‌های واقعی تجاری آن فاصله زیادی دارد و لازم است سازوکارهایی برای تسهیل و توسعه تجارت میان اعضا از جمله از طریق تسهیلات و مکانیزم‌های گمرکی و بانکی و غیربانکی ایجاد کرد.

روحانی اضافه کرد: در این راستا ابتکارات پیشنهادی مانند ایجاد اتاق تهاتر و کارت اعتباری دی ۸ می‌تواند کمک‌کننده باشد. یکی از سرمایه‌های قابل توجه کشورهای دی ۸ در کنار فرهنگ غنی اسلامی و سرمایه بزرگ انسانی، بازار گسترده ۸ کشور و دیگر کشورهای مسلمان جهان است.

وی تأکید کرد: با اتکا به این بازار می‌توانیم در حوزه‌هایی که سرمایه‌گذاری عظیم و بازار بزرگ می‌طلبد، با همکاری یکدیگر سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشیم. طرح مگاپروژه‌های بزرگ صنعتی و تحقیق و توسعه در حوزه‌های اقتصاد نوین که پیش از این در این سازمان مورد مطالعه و تصمیم‌گیری قرار گرفته، شایسته توجه مجدد و اقدام جدی‌تری است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در کنار بلیه کرونا، یکجانبه‌گرایی، تروریسم اقتصادی و نحوه مواجهه با آن، از دیگر موضوعاتی است که چهره جامعه جهانی را لکه‌دار است. این اقدامات نه تنها دولت‌های حاکم و ملت‌های مستقل را به طور غیرقانونی و نامشروع هدف قرار داده، بلکه تهدیدی جدی علیه دستاوردهای جامعه جهانی است.

روحانی گفت: همچنین جهان اسلام هدف اقدامات اسلام‌هراسانه سازمان‌یافته است که علاوه بر هدف قرار دادن ارزش‌ها و کرامت‌های متعالی دین مبین اسلام، آثار منفی اقتصادی و توسعه‌ای گسترده‌ای برای کشورهای اسلامی به همراه داشته است.

وی تصریح کرد: در اینجا مایلم با افتخار اعلام کنم که اقدامات غیرقانونی و یکجانبه‌گرایانه ایالات متحده آمریکا برای به زانو درآوردن ملت بزرگ ایران کاملاً ناکام مانده و علی‌رغم تحمیل فشارهای سنگین اقتصادی، با تکیه بر اراده و توان داخلی خود، توانسته‌ایم به موفقیت‌های چشمگیر و دستاوردهای بزرگی در حوزه‌های مختلف از جمله در زمینه مقابله با کووید – ۱۹ و آثار و تبعات آن دست یابیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: شاهد گویای شکست آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران، این واقعیت درخشان است که در سالی که اقتصاد جهانی کاهش رشد ۳.۵ درصدی را تجربه کرد و بسیاری از کشورها رشد منهای پنج تا منهای ۱۰ را داشتند، اقتصاد ایران علی‌رغم تحریم‌ها و کرونا، به رشد اقتصادی مثبت بیش از دو درصد دست یافته است.

روحانی اظهار داشت: در چهار سال اخیر جامعه بین‌المللی شاهد تشدید جنگ اقتصادی دولت آمریکا علیه ایران بوده که این تحریم ظالمانه، خسارات فراوانی را بر کشور ما وارد نموده است. توافق هسته‌ای که آمریکا آن را نقض و برای نابودی آن حداکثر تلاش را کرد، با درایت جمهوری اسلامی ایران کماکان حفظ شده و ایالات متحده آمریکا موظف است با لغو کلیه تحریم‌ها و اتخاذ تدابیر عملی به برجام بازگردد، چرا که این تکلیف همان دولتی است که نقض عهد را انجام داده است. جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام آمریکا را حتماً با اقدام مثبت متقابل پاسخ خواهد داد.

وی گفت: در پایان مجدداً بر اراده جمهوری اسلامی ایران و دست‌اندرکاران بخش‌های دولتی و خصوصی کشور جهت تعمیق همکاری‌ها در چارچوب سازمان دی ۸ تأکید نموده و از سرکار عالی و سایر همکاران برای برگزاری این اجلاس تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید