کد خبر: 337754
۰
۰
نسخه چاپی

استاندار قم بر توسعه زیرساخت‌های حوزه بهداشت تاکید کرد

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری قم، بهرام سرمست در جلسه با احسان شریفی‌پور معاون تحقیقات و فناوری اتاق تمیز دانشگاه علوم پزشکی قم، با اشاره لزوم توسعه زیرساخت های فناور و بنیادین اظهار داشت: ساخت اتاق تمیز پردیس علوم پزشکی قم می‌تواند نقش مهمی در ارایه خدمات و محصولات تحقیقاتی و دارویی ایفا کند.

وی با اشاره به برنامه ریزی استان به منظور توسعه همه جانبه در عرصه های مختلف خاطرنشان کرد: تولید؛ زیربنای توسعه و تحقیقات؛ لازمه شکوفایی و فناوری است.

وی «برنامه‌محوری» را یکی از اولویت های مهم مدیریت استان دانست و افزود: اختصاص یک روز در هفته به بخش‌های علمی و دانشگاهی و استفاده از ظرفیت استادان و دانشگاه‌ها برای ارایه راهکارهای حل و برون‌رفت از مشکلات و موانع پیشرفت استان، بخشی از برنامه‌های مدیریت استان در مسیر بهره‌مندی از علم و فناوری است.

سرمست با تاکید بر لزوم «علم‌باوری» و اخذ نظرات کارشناسی و تخصصی در اجرای تصمیمات کلان مدیریتی ادامه داد: تشکیل ۹ کارگروه در دانشگاه‌های استان و ایجاد دفتر ارتباط استانداری و دانشگاه‌ها، گامی مهم در این عرصه است که نتایج قابل توجهی نیز داشته است.

وی با بیان حمایت کامل از بخش های تولیدکننده و فناور تصریح کرد: تقویت تحقیقات و فناوری در کنار یکدیگر و ایجاد شرایط ارایه خدمات، از جمله موارد مهم، در مسیر بالندگی و تولید در استان است.

طرح ساخت اتاق تمیز پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم، در حال احداث در دو بخش تحقیقات و فناوری صنعتی است که در بخش تحقیقات، کار بر روی سلول‌های بنیادی با هدف درمان سکته‌های مغزی و در بخش فناوری صنعتی، بررسی تولید مواد موثر دارویی اجرایی خواهد شد.

وی همچنین، شیوع ویروس کرونا در کشور و تغییر اولویت های مدیریتی در استان را مورد توجه قرار داد و گفت: برگزاری ۸۱ جلسه ستاد مقابله با بحران کرونا و بیش از ۲۰۰ کارگروه فرعی ذیل این ستاد، با همراهی بخش‌های مردمی و خیرین، زمینه ایجاد فضای امن و سلامت برای ادامه روند رو به رشد استان در شرایط شیوع کرونا فراهم کرد.

استان قم از ۱۸ فروردین‌ماه جاری به رنگ قرمز کرونایی تبدیل شد.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌ عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به ‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هر گونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هر گونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند./

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید