کد خبر: 339764
۰
۰
نسخه چاپی

مخالفان داخلی جریان روز قدس ساده اندیش یا سازش کار هستند

به گزارش قم پرس حجت الاسلام علیرضا پناهیان ظهر جمعه در نخستین همایش بین‌المللی «شهید قدس» که به همت سازمان تبلیغات اسلامی قم در شبستان کربلای مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با بیان اینکه فرمایشات امام در مورد قدس مانیفستی درباره با مسئله فلسطین است، گفت: ما باید ادبیات امام درباره مسئله فلسطین را تبیین و گسترش دهیم.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه روز قدس مسئله سرزمین و مسئله مسلمانان است، گفت: امام روز قدس را فراتر از جنبه سرزمینی و جنبه مسلمانی آن مطرح کرده‌اند. ایشان روز قدس را روز مقابله مسلمانان با استکبار جهانی مطرح می‌کنند.

وی افزود: بیان اهمیت این روز برای جوانان خودمان با این تفسیر اهمیت دارد و این روز را یک روز عادی تلقی نخواهیم کرد.

حجت الاسلام پناهیان افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که اگر مردم اروپا بفهمند که مشکلات جهانی زیر سر صهیونیست‌هاست جهان شامل تحولات جدید خواهد بود. متأسفانه برای تبیین مفاهیم انقلاب خودمان دارای سستی هستیم و باید حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها با امکانات امروزی و با زبان مشترک به تبیین مفاهیم بپردازند.

وی ادامه داد: ما باید از تعابیر جهانی استفاده کنیم تا بتوانیم روشنگری کنیم و مردم جهان را آماده کنیم.

حجت الاسلام پناهیان گفت: از فرمایشات امام بر می‌آید که روز قدس روز امام زمان عجل الله است. مهدویون که به امام زمان عشق می‌ورزند باید روز قدس را به عنوان روز عملیات شدن انتظار و فرج زنده نگه دارند.

مدیر مدرسه دار الحکمه گفت: حضرت امام می‌فرمایند که روز قدس روز تقابل استکبار و مستضعفین است. روز قدس روز نهایی برای آماده شدن برای فرج و ظهور امام زمان است.

وی افزود: مخالفان داخلی جریان روز قدس، ساده اندیش یا سازشکار هستند. در راهپیمایی‌های روز قدس سال‌های قبل بعضی روزنامه‌ها حتی در حد یک تیتر به این مسئله نمی‌پرداختند و بعضی‌ها با روز قدس خوب نیستند.

حجت الاسلام پناهیان گفت: ما اگر فقط ایرانی باشیم نه مسلمان و نه شیعه، باید روز قدس برای ما با اهمیت باشد زیرا زندگی ما ایرانی‌ها بنا بر اسناد تاریخی، صهیونیست‌ها با ایرانی‌ها خصومت چند هزار ساله دارند. رژیم صهیونیستی با منافع ملی و هویت ایرانی دارای دشمنی و مخالفت است.

وی ادامه داد: روز قدس دارای جنبه جهانی مهدوی و جنبه ایرانی است و باید به این جنبه‌ها پرداخت و ابعاد آن را تعیین کرد. حضرت امام فرمودند که حوزه با مفاهیم نظری سر و کار دارد و دانشگاه‌ها با مفاهیم تجربی و عملی انس دارند. ایشان فرمودند که حوزه‌ها باید ادبیات خودشان را در خصوص دانشگاه‌ها تغییر دهند تا جوانان مفاهیم انقلاب را درک کنند.

حجت الاسلام پناهیان گفت: ما برای آنکه جوانانمان را حفظ کنیم، حوزه باید ادبیات خود را به ادبیات دانشگاه نزدیک کند. امروز باید کارکرد دین را به زبان دنیا بیان کرد و فقط با مباحث اعتقاد به مبدا و معاد نمی‌توان مردم را دعوت به مفاهیم دینی نمود.

وی افزود: شهید صدر در برابر اندیشه مادی گرایانه به خصوص اندیشه مارکسیست‌ها، ایستادند و دانشگاه‌ها را از افکار آنها و جنگ‌های آنها نجات داد. ما باید انقلاب و اسلاممان را با ادبیات متفاوت تبیین کنیم و باید تأسف خورد که افرادی با شعار واقع بینی در برابر ارزشهای انقلاب و اسلام ایستاده‌اند.

این سخنران مذهبی ادامه داد: متأسفانه بعضی‌ها مخصوصاً بعضی افراد سیاسی روحیه انقلابی گری را یک روحیه موقت می‌دانند و اعتقاد دارند که ما باید به سراغ واقع‌بینی برویم و با شعار واقع‌بینی در حال محدود کردن روحیه انقلابی هستند و این دوگانه را ایجاد می‌کنند.

وی افزود: متأسفانه مفاهیم دینی و دین را یک امر فردی طلب می‌کنند و باید از این نوع ادبیات پرهیز کرد تا دیگران سو استفاده نکنند. متأسفانه امر انقلاب را یک امر پرشور ولی غیر واقع‌بینانه می‌دانند.

این سخنران مذهبی گفت: مسئله این است که روز قدس را باید روزی بدانیم که دارای مساله میهن پرستی است. باید به دنبال حل این مسئله باشیم و ما باید یک قرارگاه بین‌المللی برای مسئله فلسطین داشته باشیم.

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به بخش‌هایی از کلام حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در مورد روز قدس که فرمودند روز قدس فقط روز فلسطین نیست بلکه روز اسلام و روز حکومت اسلامی است، گفت: در نظر امام خمینی (ره) حقیقت و ماهیت حکمرانی به شیوه جمهوری اسلامی باید در روز قدس به همه عالم معرفی شود. با معرفی معنای ولایت فقیه و آنچه باید جمهوری اسلامی به آن عمل کند، می‌توان همه انسان‌ها را با هر فکری که داشته باشند به سمت اسلام جلب کرد.

وی افزود: در نظر امام خمینی (ره) روز قدس روز هشدار به جریان روشنفکر وابسته به مستکبران است. روزی است که دایره آن از جهان اسلام فراتراست. روز احیای کلّیّت و حقیقت اسلام و روز اجرای قوانین اسلام در همه ممالک اسلامی است.

سخنران همایش شهید قدس، روز قدس را طبق نظر امام خمینی (ره) روز حیات اسلام دانسته و افزود: امام نقطه مرکزی استکبار را فقط آمریکا نمی‌داند و روز قدس روز مقابله با همه مستکبران قلمداد می‌کند. روز قدس بسیار عملیاتی تر از شعار دادن است. روز جدایی متعهدین از منافقین است.

وی افزود: عملیاتی کردن روز قدس در ابعاد سیاسی به این صورت که یک حزب مستضعفین در دنیا ایجاد شود مد نظر امام خمینی رحمت الله علیه است. به فرموده امام خمینی (ره) همه دین، سیاسی است و روز قدس، روز تأمین منافع ملی است.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید