کد خبر: 355132
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

اندیشه عارفی در غربت غربیه، گفتگوهای استاد مطالعات اسلامی واشنگتن منتشر شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، کتاب عارفی در غربت غربیه؛ گفتگوهایی با دکتر سید حسین نصر شامل ۹ گفتگو با دکتر نصر، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه جرج واشنگتن است که مقدمه نسبتا مفصلی جهت آشنایی خوانندگان با آرا و تفکرات دکتر با عنوان «سنجش سخن نصر در معرفت قدسی» دارد.

در معرفی این کتاب آمده است: کشاکش «عقلانیت و معنویت» در طول تاریخ معرفت بشری فراز و نشیب طولانی داشته است. با پیدایش ادیان، معنویت از پشتوانه‌ای برخوردار شد که بسترهای معرفتی آن وحی و متون مقدس بود و شک و تردید در آنها راهی نداشت. این پشتوانه در طول تاریخ تبدیل به تفکری شد که در منابع اسلامی، اغلب این معرفت را «حکمت مبتنی بر ایمان» نامیده‌اند. حکمتی که از قبل تمام تدابیر معرفتی آن تنظیم شده و احتیاجی به منابع معرفتی بشری نیست. چرا که منابع معرفتی بر پایه ادراک حسی، یاد، درون‌نگری، عقل و گواهی استوار است. اما معرفت مبتنی بر ایمان در میان سنت‌گرایان به «معرفت قدسی» تعبیر می‌شود پیوسته رابطه‌ای با آن حق اصیل و اولی دارد که از سرچشمه‌های عالم قدسی سیراب می‌شود.

عقل شهودی ـ اشراقی چنان با معنویت گره خورده است که آموزه‌های عقل استدلالی در آن هیچ راهی ندارد. گرایش‌های معنوی معمولاً با آموزه‌های دینی توأم است. آموزه‌هایی که به نوعی طریقت را در بردارد و در بطن آن انکشاف معرفت باطنی است. معنویت اسلامی اساساً رهیافتی باطنی ـ رمزی است که هدف از آن کنار زدن پرده‌ حجاب و غفلت و تحقق «علم قدسی» و «معرفت قدسی» است. یکی از کسانی که شدیداً علاقه‌مند به این نوع معرفت و معنویت بوده، دکتر سیدحسین نصر است.

آموزه‌های معرفتی ـ معنوی او حاصل تحقیقات و تجربیاتی است که در دامان دو وجه دنیای معاصر ما، یعنی سنت و مدرنیته به دست آمده است. نصر از کسانی است که عنصر معنوی در فرهنگ اسلامی را برای مواجهه با غرب کافی می‌داند و رمز مشکلات گذشته و اکنون مسلمانان را در فراموشی این عنصر می‌داند. او همچنین شیفته‌ عرفان اسلامی است که همه‌ مسائل بشری را تحت پناه آن می‌بیند. دغدغه فکری او دفاع از سنت ایرانی ـ اسلامی است. او شدیداً از آموزه‌های اشراقی در جهت تکمیل باورهای خود تأثیر پذیرفته است. مجموعه تأملات نصر، به طور کلی، در یک افق به سرانجام می‌رسد و آن «معرفت قدسی مبتنی بر معنویت» است.

«عارفی در غربت غربیه»، گفتگوهای استاد مطالعات اسلامی واشنگتن منتشر شد

سید حسین نصر از جمله متفکرانی است که طی بیش از پنج‌دهه به تبیین فلسفه و حکمت اسلامی، معنویت، سنت گرایی و هنر و محیط زیست پرداخته است. وی گفت و گوهای متعددی با رسانه‌های داخلی و خارجی داشته و تا کنون بسیاری از این گفتگوها منتشر شده است. در کتاب عارفی از غربت غربیه گفت و گوهایی که طی سالهای متعدد با ایشان صورت گرفته جمع آوری و منتشر شده است.

سید حسین نصر در سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. او نوه شیخ فضل الله نوری است و متناسب با نسبش یک فیلسوف سنت گرا و مذهبی محسوب می شود.

این کتاب در ۱۴۸ صفحه توسط منوچهر دین پرست نوشته شده است.

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس