کد خبر: 389789
۰
۰
نسخه چاپی
رئیس جمهور در افتتاح نمایشگاه قرآن:

در ١٢ فروردین ۵٨ مردم رأی قاطعی به نظام جمهوری اسلامی ایران دادند

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، عصر شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ در مراسم افتتاح سی‌امین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در مصلای امام خمینی(ره) تهران، قرآن را جلوه رحمانیت الهی دانست و گفت: انسانیت در پرتو ارتباط با قرآن و وحی شکل می گیرد.

بیشتر بخوانید:

سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن آغاز به کار کرد

رئیس جمهور به ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی و تحقق مردم سالاری دینی اشاره کرد و افزود: ۱۲ فروردین روزی است که مردم اراده کردند دین بر زندگی آنها حاکم باشد و محور تمام ارتباطات دین و آموزه های دینی باشد.

وی ادامه داد: در ١٢ فروردین ۵٨ مردم رأی قاطعی به نظام جمهوری اسلامی ایران دادند و این یعنی اینکه نگاه امام خمینی (ره) به رأی مردم تشریفاتی نبود و آنچه در این چند دهه در کشور رخ داد با تشویق و ترغیب امام راحل و رهبری معظم بود.

به گفته رئیس جمهور، امام(ره) اصرار به تدوین سریع قانون‌اساسی داشتند، در حالی که برخی می‌گفتند برای این کار زمان باقی است. یکی از رفقای نلسون ماندلا گفته بود که تمام قوانین اساسی کشورهای دنیا را مطالعه کردم و هیچ قانونی را جامع‌تر و کامل‌تر از قانون اساسی ایران نیافتم؛ قانون اساسی که هم دموکراسی و هم آرمان در آن دیده شده است.

رئیسی در ادامه به چهار اصل بنیادی در جامعه قرآنی اشاره کرد و گفت: اقامه نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر چهار اصل بنیادین در جامعه قرآنی است.

* حجاب و عفاف الزام شرعی و قانونی است

رئیس جمهور درباره وضعیت حجاب و عفاف گفت: حجاب و عفاف یک ضرورت دینی و امر الهی و قرآنی و روایی است؛ همه مذاهب به این موضوع اتفاق نظر دارند و همه متدینین نسبت به حجاب تاکید دارند. حجاب هم برای فرد و هم برای جامعه مصونیت است

وی تصریح کرد: امروز مسأله حجاب امری قانونی است و باید تمام آحاد جامعه همانگونه که تاکنون پایبند بوده اند، نسبت به مسأله عفاف و حجاب به عنوان یک الزام قانونی و شرعی پایبند باشند.

رئیس جمهور در ادامه به وصیت‌نامه‌های شهدا اشاره کرد و گفت: نقطه مشترک همه وصیت‌های شهدا توجه به ارزش‌های اسلامی است و اینکه نگذارید ارزش‌ها در جامعه کمرنگ شود.

رئیسی تصریح کرد: به مردم و خانواده شهدا این امیدواری را می‌دهیم و باید به آنچه شهدا در مسأله حجاب وصیت کردند پایبند باشیم. اینکه باید نسبت به فساد و مشکلات اقتصادی حساس بود نیز درست است. اینکه نباید افراد اختلاس‌گر در جامعه میدان داشته باشند حرف کاملاً متینی است و هر که بخواهد در جامعه فساد ایجاد کند باید جامعه را از آن مصون کرد.

به گفته رئیس جمهور جامعه باید مورد نهی زبانی قرار گیرد، به بایدها و نبایدها توجه شود؛ دولت و مردم عزیز همه به این مسأله توجه دارند. امید داریم به برکت قرآن وظیفه خود را بشناسیم و به آن عمل کنیم.

رئیس جمهور خطاب به خادمان قرآن گفت: ترویج قرآن را در دستور کار قرار دهند، چرا که قرآن انسان‌ها را امیدوار می‌کند. آنچه امروز در جامعه اسلامی بیش از هر چیز ضرورت دارد امید دادن به جامعه است.

رئیسی خطاب در پایان به تشویق و تاکید رهبر معظم انقلاب نسبت به قرآن اشاره کرد و گفت: ایشان شخصاً جلسات قرآنی را پیگیری می‌کنند و اگر اینها نبود ما شاهد فضای قرآنی موجود در کشور نبودیم. ایشان همواره مشوق چهره‌های قرآنی هستند و امیدواریم بتوانیم ۱۰ میلیون چهره قرآنی در کشور داشته باشیم.

انتهای پیام

دبیرسرویس: #سیدمصطفی_موسوی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید